UNRWA: Gazze’de yarım milyondan fazla çocuk eğitim alamıyor

Lazzarini, sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 126 gündür sürdürdüğü saldırılara dikkat çekti.

Gazze’deki durumun çocuklara etkisine ilişkin Lazzarini, “Gazze’de 4 aydır süren acımasız savaşın çocuklar üzerindeki bilançosu son derece üzücü, gelecekleri tehlikede. Yarım milyondan fazla ilk ve orta okul düzeyindeki kız ve erkek çocuk eğitim alamıyor. Çocukların, çocukluğu çalınıyor.” iffadelerini kullandı.

UNRWA Genel Komiseri, açıklamasında insani ateşkes ilan edilmesi çağrısını yineledi.

REFAH’A SALDIRI YENİ BİR YER DEĞİŞİMİ DEMEK

UNRWA’nın sosyal medya hesabından UNRWA Gazze Direktörü Thomas White’ın açıklamaları paylaşıldı.

White, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah’a saldırı düzenleme ihtimaline ilişkin “Refah’a büyük bir saldırı düzenlenirse, yüz binlerce insanın yeniden çatışmalardan kaçmaya çalışarak harekete geçtiğini görebiliriz” açıklamasında bulundu.

BM yetkilisi İsrail ordusunun saldırısı altındaki bir şehirde etkili veya güvenli şekilde faaliyetlerini yürütemeyeceklerini kaydetti.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190’ı kadın olmak üzere 27 bin 947 Filistinli öldürüldü. 67 bin 459 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir