NYT: İsrail, Hamas’ın saldırı planı hakkında 1 yıl öncesinden bilgi sahibiydi

İsrail ve Hamas arasında, 7 Ekim’de başlayan çatışmalar sonrasında uzlaşmaya varılan geçici ateşkes ve rehine takası anlaşması bu sabah itibarıyla sona erdi. ABD basınına yansıyan haberlere göre ise İsrail ordu ve istihbaratı, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki saldırısı hakkında 1 yılı aşkın süre önceden bilgi sahibiydi.

The New York Times (NYT) gazetesinin incelediğini ifade ettiği belgelere göre, söz konusu belgeler, saldırı planını detaylı bir biçimde ortaya koyuyordu ancak İsrailli yetkililer bu planı ‘iddialı’ bulmuş ve uyarıları göz ardı etmişti.

‘İSRAİL, HAMAS’IN PLANI UYGULAMASININ ÇOK ZOR OLACAĞINI DÜŞÜNDÜ’

Gazetenin atıfta bulunduğu belge, e-posta ve mülakatlara göre, İsrailli yetkililer Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki saldırı planından bir yıldan daha uzun bir süre önce haberdar olmuştu. Ancak askeri yetkililer ve istihbarat birimleri planı çok ‘iddialı’ bulmuş, Hamas’ın planı uygulamasının ‘çok zor’ olacağı değerlendirmesini yapmıştı.

İddiaya göre, İsrailli yetkililer tarafından ‘Eriha Duvarı’ (Jericho Duvarı) olarak adlandırılan yaklaşık 40 sayfalık belge, esasında ekimde gerçekleştirilen saldırıyı adım adım anlatıyordu.

Gazetenin incelediğini ifade ettiği çeviri metin, saldırının ne zaman düzenleneceğini yazmıyordu, fakat belgedeki bilgiler, Hamas’ın planladığı saldırının başında bir dizi roket saldırısında bulunacağını, güvenlik kameralarını devreden çıkarmak için insansız hava araçlarını (İHA) kullanacağını, sınırda otomatik silahlardan yararlanacağını ve silahlı kişilerin paramotorlar ile İsrail’e gireceğini ortaya koyuyordu.

‘PLANIN NASIL UYGULANACAĞINA KARAR VERMEK HENÜZ MÜMKÜN DEĞİL’

Söz konusu belgede ayrıca İsrail’in askeri güçlerinin yeri ve büyüklüğü, iletişim merkezleri ve diğer hassas bilgilerle ilgili detaylar da vardı. NYT’nin haberine göre, belge İsrailli askeri yetkililer ve istihbarat yetkilileri tarafından görülmüştü, fakat uzmanlar bu ölçüde bir saldırının Hamas’ın kapasitesini aşacağı değerlendirmesinde bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu veya diğer üst düzey siyasi yetkililerin belgeyi görüp görmediği bilinmezken, Gazze ile sınırın savunmasından sorumlu olan askeri birim, Hamas’ın niyetinin net olmadığı sonucuna vardı.

Gazetenin incelediği askeri bir değerlendirme yazısında, “Planın tamamen kabul edilip edilmediği ve nasıl ortaya konulacağına karar vermek henüz mümkün değil” denildi.

‘SAVAŞ BAŞLATMAK İÇİN TASARLANMIŞ BİR PLANDI’

Ardından bu yılın temmuz ayında, İsrail’in istihbarat servislerine bağlı Birim 8200’den bir analist, Hamas’ın planda ifade edilene benzer, yoğun ve gün boyu süren bir tatbikat yaptığı konusunda İsrail’deki ilgili birimlere uyarıda bulundu. Ancak İsrail ordusunun Gazze biriminden bir albay, bu endişeleri ciddiye almadı.

Gazetenin gördüğünü söylediği e-postalara göre, analist, bu senaryonun ‘hayali’ olduğu görüşünü reddederek Hamas’ın tatbikatının ‘Eriha Duvarı’nın içeriği’ ile birebir örtüştüğüne dikkat çekmiş, bu planın ‘sadece bir köye yönelik baskın planı değil, bir savaş başlatmak için tasarlanmış bir plan’ olduğunu savunmuştu. Fakat bu uyarıları ciddiye alınmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir