Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması TEKNOFEST’te: Başvurular başladı

Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması ile yenilikçi fikirlerin başarıyla uygulanması için önemli fırsatlar sunan TEKNOFEST, başta yüksek nitelikli insan kaynağı olmak üzere, kapsamlı kaynaklara ihtiyaç duyan biyoteknoloji alanında özgün fikirlerin geliştirilmesini hedefliyor.

Yarışma bu yıl fikir, proje ve nadir hastalıklar-genetik tedavi olmak üzere üç ayrı kategoride düzenleniyor.

Öğrencilerin çalışma konuları arasında tanı, trapötikler, iklim krizi, tarım, çevre, biyoremediyasyon, gıda ve beslenme, uzay ve nadir hastalıklar-genetik tedavi (Hemofili, Retinitis Pigmentosa, Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS)) kategorileri yer alıyor.

Fikir kategorisinde takımlardan biyoteknoloji alanında özgün çalışmalar yaparak teori üzerinde sunması beklenirken, proje kategorisinde ise yaptıkları çalışmaları bir prototip ürüne dönüştürmesi bekleniyor. Yarışmada lise seviyesinde dereceye girenlere toplam 120 bin TL, fikir kategorisinde dereceye girenlere toplamda 240 bin TL, proje kategorisinde başarılı olan ve dereye giren öğrencilere toplamda 370 bin TL’lik ödül veriliyor. Nadir hastalıklar-genetik tedavi kategorisinde ise kazananları toplamda 370 bin TL ödül bekliyor.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları 2024

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji yarışmaları “TEKNOFEST ile Gelecek Sensin” mottosuyla prestijli yarışmalarda yüksek performans sergileyecek teknoloji tutkunlarına 30 milyon TL ödül ve 55 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlıyor. Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST teknoloji yarışmaları bu yıl 46 ana kategori, 117 alt kategoride düzenleniyor. TEKNOFEST 2024 kapsamında Kablosuz Haberleşme, Blok Zincir, Hava Savunma Sistemleri, Finansal Teknolojiler, İnsansız Deniz Aracı, Akıllı Wi-Fi Kapsama ve TEKNOFEST Robolig Yarışmaları ise bu yıl ilk defa başvuruya açılıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ana yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2024’te Adana’da gerçekleştirilecek. TEKNOFEST 2024 teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi 20 Şubat 2024.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir