Bakan Nebati, sel felaketinin yaşandığı Şanlıurfa’da: Bir haftada şehir toparlandı, vatandaşımız da oldukça memnun, teşekkür ediyorlar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa’daki sel ile ilgili, “980 araç hasar gördü, bunların tamamına yakınının hasarlarının tespitleri yapılmış durumda. 1402 konut hasar gördü, 440 iş yerinin tespiti yapıldı. 1182 vatandaşımıza toplamda 14 milyon 310 bin lira can suyu ödemesi yapıldı. Bir haftada şehir toparlandı, vatandaşımız da oldukça memnun, teşekkür ediyorlar” dedi.

Bölgede organizasyonun çok hızlı gerçekleştirildiğini ve hasar tespit çalışması yapıldığını belirten Nebati, katkılarından dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci‘ye teşekkür etti.

Vatandaşların taleplerine hızlı şekilde cevap verildiğini söyleyen Nebati, “Vatandaşımız da oldukça memnun, teşekkür ediyorlar. Aksaklıklar var bazı yerlerde, can güvenliğinden dolayı elektrikler henüz verilemedi dairelere. Onlarla ilgili talepler var ama sokaklar temizlendi. Parkeler döşeniyor ve tespitleri de yapıldı” diye konuştu.

Yapılan tespitlerle ilgili bilgi veren Nebati, şöyle devam etti:

“1182 vatandaşımıza toplamda 14 milyon 310 bin lira can suyu ödemesi yapıldı”

“980 araç hasar gördü, bunların tamamına yakınının hasarlarının tespitleri yapılmış durumda. 1402 konut hasar gördü, 440 iş yerinin tespiti yapıldı. 1719 da muhtelif eşyanın tespiti yapıldı. Selden dolayı maalesef yıkılacak bina sayımız 13. Komisyon tarafından tespitleri yapılan araçların içinde de 82 araç pert durumda. Kaskolu araç sayısı 67. Kaskolu araçlar ayrıştırılarak kalanlarıyla ilgili oluşturulmuş komisyon marifetiyle bu hafta çalışmaları bitirip önümüzdeki hafta iş yerleri, özellikle araçlarla ilgili çalışmalar tamamen netleşmiş olur. 1182 vatandaşımıza toplamda 14 milyon 310 bin lira can suyu ödemesi yapıldı. Bunlar AFAD, belediyelerimiz ve kaymakamlıklarımız üzerinden yapılıyor.”

Nebati, DSİ’nin dereler ve yıkılacak yerlerle ilgili çalışmalarına başladığını belirtti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir