Apple’ın CEO’su yapay zekaya karşı uyardı: Şirketler dikkatli olmalı!

Yapay zeka teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişme göstermesi, Teknoloji devlerinin bu alana olan yatırımlarını artırdı. Microsoft, Google ve Amazon gibi şirketler söz konusu teknolojiye milyarlarca dolar yatırım yaparken, yapay zekanın sahip olduğu özellikler insanlara bu alana gerçekten yatırım yapılmasının doğru olup olmadığını sorgulatıyor.

ETKİSİNİN DAHA FAZLA ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Bussines Insider’ın haberine göre, Apple CEO’su Tim Cook, teknolojiyi kasıp kavuran yapay zeka dalgasının “çok büyük” olduğunu söyledi, ancak teknolojinin şirketinde nasıl kullanılacağı konusunda bir uyarıda bulundu.

Cook, Perşembe günü şirketin kazanç çağrısı sırasında bu teknolojiyi geliştiren şirketler için “Bu tür şeylere nasıl yaklaştığınız konusunda bilinçli ve düşünceli olmak çok önemli” dedi.

RAKİPLERİNE GÖRE APPLE DAHA TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR

Cook’un teknolojiyi nispeten ölçülü bir şekilde ele alması durumu, rakipleri olan Microsoft’un Bing’i ve Google’ın Bard’ı gibi sohbet robotlarının sahneye çıkmasıyla büyük ve ses getiren bir şekilde üretken yapay zekaya eğilmesiyle birlikte geldi.

Apple’ın halihazırda makine öğrenimi ve yapay zekayı bazı ürünlerine dahil ettiğini söyledi ve daha da ileri gitme potansiyelinin “çok büyük” olduğunu kabul etti.

Şirketin mevcut yapay zeka kullanımından bahsederek, bazı Apple Watch modellerinde bulunan “düşme algılama” ve bazı Apple cihazlarında bulunan “çarpışma algılama” gibi özelliklere atıfta bulundu.

YAPAY ZEKAYI APPLE ÜRÜNLERİNE DİKKATLİ ŞEKİLDE YERLEŞTİRDİKLERİNİ BELİRTTİ

Cook, “Bunlar sadece harika özellikler değil, aynı zamanda insanların hayatlarını kurtarıyorlar. Yapay zekayı çok büyük görüyoruz ve ürünlerimizde çok dikkatli bir şekilde dokumaya devam edeceğiz” dedi.

Bu açıklamalar, Cook’un benzer şekilde yapay zekanın “muazzam potansiyelini” teyit ettiği ancak konuyu geniş tuttuğunu belirtti.

TİM COOK RAKİPLERİ HAKKINDA YORUMDA BULUNMAKTAN KAÇINDI

Tim Cook’un Apple’ın gelecekteki ürün yol haritaları hakkında yorum yapmadığı ve teknoloji rakipleriyle karşılaştırıldığında konudan neredeyse hiç bahsetmediği belirtildi. Geçtiğimiz ay Meta, Alphabet, Microsoft ve Amazon tarafından yapılan kazanç çağrılarında yapay zekadan toplam 168 kez bahsedildi.

Cook ise Wall Street analistleriyle yaptığı ve yaklaşık bir saat süren görüşmede yapay zeka ile ilgili tek bir soruya yanıt verdi ve bu konuya birkaç dakikadan az zaman ayırdı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir