Antakya-Dikmeceli köylüler Ankara’ya geliyor

Antakya-Dikmeceli köylüler kamulaştırma kararı alınan tarım arazileri ve zeytinlikleri için yarın Ankara’ya geliyor. Köylüler yarın TBMM önünde toplanacak. Köylüler Akbelen Ormanı’ndaki ağaçların kesilmesiyle ilgili yarın olağanüstü toplanacak olan Meclis’te siyasilere kamulaştırma kararının geri alınması için taleplerini iletecek.

Hatay’ın Antakya ilçesinin Dikmece köyünde depremden sonra yeni konut yapımı için tarım arazileri ile zeytinliklerinin imara açılmasına karşı direnen köylüler son olarak dün de köy meydanında toplanarak yürüyüş yaptı.

Arap Aleviler’in yoğun olarak yaşadığı köyde yapılan yürüyüş boyunca kadınlar ellerinde reyhan dalları ve bahur adı verilen tütsü taşıdı. Traktör ve araçlarla uzun konvoy yapan köylüler, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları atarak Türk bayrakları taşıdı. Bir süredir köylerinde direnişlerini sürdüren köylüler, sorunlarını Ankara’ya gelerek duyurma kararı aldı. Antakya-Dikmeceli köylüler kamulaştırılan tarım arazileri ve zeytinlikleri için yarın Ankara’ya gelecek. Köylüler, Akbelen’deki ağaç kesimleriyle ilgili yarın olağanüstü toplanacak olan TBMM’de siyasilere kamulaştırma kararıyla ilgili taleplerini iletmeye çalışacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir