Alman otomobil devinden Çinli otomobil üreticisine 700 milyon dolar yatırım

Alman otomotiv devinden, Çin pazarında iki büyük yatırım kararı geldi. Bloomberg’den Hande Berktan’ın haberine göre Çinli elektrikli araç üreticisi Xpeng’e yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyuran Volkswagen Group, bu yatırım ile şirketin yüzde 4,99 hissesini sermaye artırımı yoluyla elde edeceğini açıkladı. VW bu anlaşma ile Çin otomotiv pazarındaki pazar payını artırmayı hedefliyor.

ÜRETİME 2026 YILINDA BAŞLANACAK

Alman otomobil üreticisi, Çin için XPeng ile ortaklaşa iki farklı model elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Yeni elektrikli araçlar, VW’nin Çin Hefei’deki yeni geliştirme, inovasyon ve tedarik merkezinde üretilecek ve araçlar Çin’de Volkswagen markası altında satılacak. Modellerin üretimine 2026 yılında başlanması bekleniyor. VW, bu araçlarda otonom sürüş için Xpeng’in geliştirdiği yazılımları kullanacağını duyurdu.

Yine Alman otomotiv üreticisinden gelen bir başka duyuruda, VW, Çin pazarı için lüks elektrikli araçlar üretmek üzere Audi markasının Çinli otomotiv şirketi SAIC ile ortaklığını genişlettiğini açıkladı. Her iki marka lüks segment elektrikli araç üretimi için yeni bir platform geliştirmeyi planlıyor. VW, bu elektrikli araçların piyasaya ne zaman çıkacağı dahil olmak üzere anlaşmanın finansal büyüklüğü ile ilgili herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

Her iki anlaşma, VW’nin en önemli pazarlarından biri olan Çin’de satışlarının düştüğü ve elektrikli araç liderleri Tesla ve BYD’nin öne çıktığı dönem geldi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir